سونوگرافی عروق مغزی TCD(Transcranial Doppler)

TCD یک روش غیرتهاجمی برای اندازه­گیری سرعت جریان خون (FV) در شریان­های اصلی مغز با استفاده از سونوگرافی داپلر است. در واقع، دستگاهی برای اندازه­گیری تغییرات نسبی در جریان خون است. در طول TCD امواج صوتی غیر قابل شنیدن، از طریق بافت جمجمه منتقل می­شود. این امواج صوتی منعکس شده از سلول­های خونی در حال حرکت در عروق، امکان تفسیر سرعت و جهت جریان را به پزشک می­دهند. امواج صوتی ثبت شده و در صفحه نمایش نشان داده می­شود.

در حال حاضر، کاربرد بالینی این تکنولوژی، به خوبی برای تعداد زیادی از فرآیندهای بیماری مختلف ایجاد شده است. گزارش ارزیابی فن آوری از آکادمی نورولوژی آمریکا که در سال 1990 منتشر شده، اظهار داشت که TCD در ارزیابی بیماران مبتلا به تنگی داخل جمجمه، کولترال، خونریزی زیر عنکبوتیه، و مرگ مغزی مورد تأیید است.

این دستگاه را می­توان به عنوان گوشی پزشکی مغز نام برد. از زمان معرفی آن در سال 1982، توسط Rune Aaslid، TCD به عنوان یک ابزار تشخیصی، مانیتورینگ و درمان تکامل یافته است. در طی ارزیابی بیماران مبتلا به سکته مغزی ایسکمی حاد، TCD به همراه سونوگرافی داپلکس گردنی، اطلاعات فیزیولوژیکی در همودینامیک مغز فراهم می­کند که اغلب مکمل تصاویر ساختاری نیز دارند. در حال حاضر، TCD تنها ابزار تشخیصی است که می­تواند به صورت real time اطلاعات همودینامیکی مغز را فراهم کند و می­تواند آمبولیزاسیون در عروق مغزی را تشخیص دهد. TCD یک روش غیرتهاجمی، مقرون به­صرفه و یک ابزار کمکی برای به دست آوردن اطلاعات در مورد جریان کولترال در سراسر شاخه­های حلقه ویلیس در بیماران مبتلا به اختلالات عروق مغزی می­باشد. کاربرد پیشرفته در TCD، کمک در تشخیص شنت راست به چپ، واکنش وازوموتور، تشخیص و مانیتورینگ وازواسپاسم در خونریزی زیر عنکوبیه و تست تکمیلی برای مرگ مغزی است.