نوروپاتی چیست؟ علل و درمان نوروپاتی

نوروپاتی فقط یک بیماری نیست در عوض، یک عارضه موجود در تعدادی از شرایط مختلف با زمینه پزشکی است و همچنین می تواند بدون علت تشخیص داده شود که پزشکان به آن ایدیوپاتیک می گویند. نوروپاتی کوتاه مدت برای نوروپاتی محیطی است به این معنی که آسیب های عصبی در سیستم عصبی محیطی است و فقط اعصاب خارج از مغز و نخاع درگیر هستند بنابر این نوروپاتی محیطی آسیب های عصبی در اعصاب مرکزی را شامل نمی شود.

علل بسیاری از نوروپاتی محیطی، از جمله بسیاری از داروها، دیابت، زونا، نارسایی کلیه، و کمبود ویتامین می باشد. بسیاری از علل نوروپاتی محیطی را می توان با موفقیت درمان و یا از آن جلوگیری کرد.

برخی از نکات کلیدی در مورد نوروپاتی

نوروپاتی از عوارض موجود در تعدادی از شرایط مختلف زمینه پزشکی است.
 
نوروپاتی کوتاه برای نوروپاتی محیطی است.
سه نوع از عصب ( اعصاب اتونوم، اعصاب حرکتی و اعصاب حسی) می تواند درگیر شود.
ضربه فیزیکی، آسیب های تکراری، عفونت، مشکلات سوخت و ساز بدن و قرار گرفتن در معرض سموم و برخی از داروها همه می توانند به نوروپاتی محیطی منجر شود.
اغلب موارد نوروپاتی در افراد مبتلا به دیابت نوع 2 ( نوروپاتی دیابتی ) یافت می شود.
نوروپاتی به عنوان یک عارضه دیابت، تا 50٪ از افراد مبتلا ممکن است به طور کامل بدون علامت باشند.
مردم معمولا توصیف درد نوروپاتی به عنوان یک سوزن سوزن شدن و یا احساس سوزش بیان می کنند.
آزمایش معمول برای نوروپاتی برای افراد مبتلا به دیابت می باشد.
بستگی به درگیری یک یا چند عصب، به علل زمینه ای در بسیاری از موارد، درمان هدف دار است.
برای علل سمی، با از بین بردن قرارگیری در معرض سم و یا توقف یک داروی مقصر می توان آسیب بیشتر به عصب را متوقف کرد.

نوروپاتی چیست؟

نوروپاتی محیطی اختلال عصب، جدا از مغز و نخاع است. بیماران مبتلا به نوروپاتی محیطی ممکن است سوزن سوزن شدن، بی حسی، احساس غیر معمول، ضعف و یا درد سوزشی در ناحیه درگیر را داشته باشد. اغلب اوقات، علائم متقارن هستند و شامل هر دو دست و پا است. از آنجا که علائم در مناطق تحت پوشش دستکش و یا جوراب ساق بلند رخ می دهد نوروپاتی محیطی اغلب با احساس داشتن یک جوراب زنانه ساقه بلند نازک و یا پوشیدن دستکش توصیف می شود. پلی نوروپاتی ( به معنی آن است که به طور معمول بیش از یک عصب تحت تاثیر قرار دارد ) و هنگامی که علت زمینه ای تشخیص داده نشود پزشکان آن را نوروپاتی ایدیوپاتیک می گویند.
 
نوروپاتی به معنای آسیب به اعصاب در سیستم عصبی محیطی همچنین اعصاب خارج از مغز و نخاع را تحت تاثیر قرار می دهد و آسیب عصبی در سیستم عصبی مرکزی را شامل نمی شود
سه نوع عصب می تواند در نوروپاتی محیطی درگیر شود.
اعصاب اتونوم ( نه تحت کنترل آگاهانه، اعصاب خودکار و یا غیر ارادی ).
اعصاب حرکتی .
اعصاب حسی.
اعصاب اتونوم تنظیم توابع به صورت خودکار در بدن مانند ( ضربان قلب و فشار خون، عرق کردن و غیره ) است اعصاب حرکتی کنترل عضلات بدن و تحت کنترل آگاهانه ما هستند و اعصاب حسی احساس ( سرما، گرما و درد ) را از قسمت هایی از بدن به مغز عبور می دهند. مردم درد نوروپاتی اغلب به عنوان یک سوزن سوزن شدن یا احساس سوزش توصیف می کنند آنها همچنین اغلب از دست دادن حس را مشابه پوشیدن دستکش یا جوراب ساقه بلند زنانه نازک توصیف می کنند.

چه چیزی باعث نوروپاتی می شود؟

ضربه فیزیکی، آسیب های تکراری، عفونت، مشکلات سوخت و ساز بدن و قرار گرفتن در معرض سموم و برخی از داروها همه می توانند به نوروپاتی محیطی منجر شود.
دیابت شیرین - اغلب موارد نوروپاتی در افراد مبتلا اختلال متابولیک در دیابت 2 است و نوروپاتی دیابتی شناخته شده است.
نوروپاتی دیابتی از عوارض عروق کوچک است قند خون بیش از حد در افراد مبتلا به دیابت بیش از چند سال، می تواند به دیواره نازک رگ های خونی کوچک تغذیه کننده اعصاب، مخصوصاً در پا آسیب برساند در نتیجه آسیب های عصبی می تواند ناتوانی در احساس درد، و غیره رخ دهد و این مشکلات می تواند با بی توجهی افراد دیابتی، سبب اسیب به پا شود
در ایالات متحده، نوروپاتی دیابتی علت اصلی مشکلات پای دیابتی و زخم است اما به طور کلی در حدود نیمی از افراد مبتلا به دیابت نوروپاتی دیابتی دارند
شرایط دیگر
در حالی که دیابت شایع ترین علت نوروپاتی است دیگر شرایط پزشکی نیز می تواند به این مشکل منجر شود
بیماری های مزمن کبدی
بیماری مزمن کلیه
عفونت HIV و ایدز
مصرف الکل بیش از حد در بلند مدت
کمبود ویتامین B به خصوص B12 و فولات و کمبود های تغذیه ای دیگر
ایدز، سیفلیس و نارسایی کلیه
سرطان لنفوم یا میلوم متعدد
بیماری لایم، یک عفونت باکتریایی منتقله
اختلالات به ارثرسیده مانند بیماری شارکوت ماری توث، پلی نوروپاتی آمیلوئید، علت ژنتیکی آسیب عصبی به خصوص در اندام تحتانی
بیماری های خود ایمنی از جمله لوپوس، آرتریت روماتوئید یا نشانگان گیلن باره که یک بیماری نادر است و سبب آسیب اعصاب محیطی می شود.
دیفتری، عفونت های شایع در کشورهای در حال توسعه مانند هائیتی و ویتنام، اما در دیگر نقاط جهان نادر است.
به ندرت، بیماری هایی مانند نوروفیبروماتوز می تواند به نوروپاتی محیطی منجر شود. سایر نوروپاتی نادر مادرزادی شامل بیماری فابری، بیماری طنجه، نوروپاتی اتونوم حسی ارثی و آمیلوئیدوز ارثی می باشد.
علل سمی و مواد دارویی

قرار گرفتن در معرض مواد سمی، مانند فلزات سنگین، ترکیبات طلا، سرب، آرسنیک، جیوه، آفت کش ها و سموم ارگانوفسفره
فهرستی از داروهایی شناخته شده برای تولید عوارض جانبی نوروپاتی
نزدیک به 40 مواد دارویی علت نوروپاتی شناخته شده است اگر شما گمان عوارض جانبی دارو دارید همیشه با یک داروساز یا دکتر مشورت کنید.
برخی از داروهای ضد سرطان مانند وین کریستین (Oncovin و Vincasar) و سایر داروها، مثل آنتی بیوتیک ها از جمله مترونیدازول (Flagyl) و ایزونیازید
برخی از داروهای قلبی مورد استفاده در آریتمی ها
برخی از آنتی بیوتیک ها و داروهای ضد ویروسی، از جمله در برابر HIV
داروهای استاتین به نوروپاتی محیطی مرتبط شده اند اگر چه نوروپاتی ناشی از استاتین ها به ندرت باعث علائم می شود.
درمان اعتیاد به الکل
زونا ( نورالژی زونا )
داروی ضد فشار خون برای کاهش فشار خون
مواد داروی روانی برای اختلال دو قطبی
داروی ضد تشنج برای صرع و سایر کاربردها
داروهای ضد پس زدن پیوند در پیوند اعضاء
داروهای درمان درماتیت.
در حالی که دیابت و نورالژی پس از هرپس شایع ترین علل نوروپاتی محیطی هستند اغلب اوقات علتی یافت نمی شود. که در این شرایط، نوروپاتی محیطی ایدیوپاتیک نامیده می شود.
تحولات اخیر در علل نوروپاتی
آپنه انسدادی خواب ممکن است نوروپاتی دیابتی را بدتر کند. یک مطالعه که در سپتامبر 2012 منتشر شد نشان می دهد که یک بیماری که باعث مختل شدن تنفس در طول خواب می شود منجر به بدتر شدن نوروپاتی دیابتی در افراد مبتلا به دیابت می شود التهاب و استرس اکسیداتیو سبب اختلال تنفسی خواب و آپنه انسدادی خواب می شود.

علائم و نشانه های نوروپاتی چیست؟

مردم اغلب درد نوروپاتی را به عنوان سوزن سوزن شدن یا احساس سوزش توصیف می کنند. آنها همچنین اغلب از دست دادن حس را شبیه به پوشیدن جوراب زنانه ساقه بلند نازک و یا دستکش توصیف می کنند.
علائم خاص فرد به نوع نوروپاتی و نوع اعصاب تحت تاثیر بستگی دارد.
سه نوع عصب محیطی ( حسی، حرکتی و اتونوم ) با نوروپاتی تحت تاثیر قرار می گیرد نوروپاتی معمولا در طولانی ترین اعصاب شروع می شود.
علائم مربوط به آسیب عصب حسی ممکن است شامل:
شروع تدریجی بی حسی و سوزن سوزن شدن در پا یا دست که می تواند به پاها و بازوها گسترش یابد
درد تیز، حالت سیخ زدن و یا مانند الکتریسته
حساسیت شدید به لمس
تغییرات پوست، مو و یا ناخن
عدم هماهنگی.
اگر اعصاب حرکتی توسط نوروپاتی مبتلا شده باشد علائم ممکن است شامل:
ضعف عضلانی یا فلج.
اگر اعصاب اتونوم تحت تاثیر قرار گیرد، علائم معمول عبارتند از:
عدم تحمل گرما
مشکلات روده، مثانه و یا گوارش
سرگیجه یا سرگیجه ناشی از تغییرات در فشار خون.
علائم و نشانه های نوروپاتی پای دیابتی که با ماساژ شروع می شود
درد پا شایع ترین دلیل برای افراد مبتلا به دیابت، به دنبال درمان های پزشکی برای نوروپاتی و از دست دادن حس می تواند به آسیب منجر شود.
در نوروپاتی به عنوان یک عارضه دیابت، تا 50٪ از افراد مبتلا ممکن است به طور کامل بدون علامت باشند آنها آسیب عصبی را بدون توجه به علائم حمل می کنند بنابر این ممکن است علائم نوروپاتی که توسط متخصصان مراقبت های سلامتی مورد توجه است کاهش رفلکس مچ پا و عدم درد در موارد آسیب به پا باشد.
برای نیمی دیگر از افرادی که علائم نوروپاتی دیابتی ندارند درد نگران کننده ترین شکایت و شایع ترین دلیل رفتن به دنبال درمان پزشکی است علائم ممکن است همراه با کاهش حس و بی حسی در خواب، عمدتا در انگشتان پا یا ساق پا توصیف می شود.
درد سوزن سوزن شدن و یا به صورت چاقو کشی است.
درد سوزانده و دردناک است.
درد اغلب در شب سخت تر و منجر به اختلال در خواب می شود. سایر توضیحات درد شامل چسبنده، تیرکشنده و خسته کننده است و مردم با نوروپاتی دیابتی ممکن است از حساسیت بیش از حد به لمس شاکی باشند.
دردهای سوزشی معمولا دخالت فیبرهای عصبی کوچکتر را نشان می دهد در حالی که، احساس تنگی در اطراف اندام، یا احساس سوزن سوزن شدن الکتریکی، نوروپاتی فیبرهای عصبی بزرگتر را نشان می دهد.
همانند دیگر اشکال نوروپاتی، وقتی آسیب عصبی از عوارض دیابت است با توجه به نوع اعصاب درگیر متفاوت است آیا آسیب عصب حسی یا حرکتی و در نتیجه علائم شایع بالا و یا آسیب عصبی اتونوم است. در زیر علائم شایع نوروپاتی دیابتی توسط دخالت اعصاب اتونوم بیان می شود.
اثرات قلب - مانند ضربان قلب خیلی سریع ( تاکی کاردی )
مشکلات ادراری - تکرر، فوریت در ادرار کردن، شب ادراری ( بیداری در شب برای ادرار کردن )، بی اختیاری، تردید در ادرار کردن، جریان ادرار ضعیف، احتباس ادرار
مشکلات جنسی - اختلال در نعوظ، کاهش میل جنسی، افزایش درد در طول مقاربت
فشار خون پایین در زمانی که فرد ایستاده است ( ارتواستاتیک و یا افت فشارخون وضعیتی ).
علائم نوروپاتی دیابتی که خون فرد متوجه آنها نیست ولی متخصصان مراقبت های سلامتی تشخیص می دهند این علائم شامل کاهش یا عدم رفلکس مچ پا، جراحت بدون درد، عفونت و حتی گانگرن می باشد.
نمونه هایی از آسیب های پا شامل
توسعه نقاط فشاری اغلب بر سر متاتارس در پا ( بیشتر در استخوان متاتارس )، عفونت و گانگرن می تواند در اثر مشکلات جریان خون ناشی از دیابت رخ دهد.
علائم و نشانه های نورالژی پس از هرپس
هنگامی که واریسلا زوستر ویروس ( آبله مرغان ) در بزرگسالی دوباره فعال می شود درد عصب می تواند گاهی 3 تا 6 ماه پس از پاک شدن راش در زونا باقی بماند. این ویروس به طور معمول در اعصاب نهفته است اما فعال شدن مجدد آن منجر به راش زونا می شود. به طور معمول، یک طرف از تنه تحت تاثیر قرار می گیرد.
درد - معمولا سوزشی، تیز و حالت سیخ زدن یا عمیق و دردناک است.
حساسیت لمسی - حتی لمس نور روی لباس بر روی پوست آسیب دیده اثر دارد.
علائم کمتر شایع نورالژی پس از هرپس شامل احساس خارش و یا بی حسی و در موارد نادر، اعصاب حرکتی آسیب دیده، منجر به ضعف عضلانی و یا فلجی می شود.
علائم و نشانه های نوروپاتی عصب منفرد
منونوروپاتی- در شرایط خاص نوروپاتی در اثر فشرده سازی عصب منفرد (منونوروپاتی) دیده می شود علائم به بخش خاصی از بدن که عصب آن آسیب دیده مرتبط می گردد.
فلج عصب اولنار در اثر نوروپاتی در آرنج است. همچنین به عنوان سندرم تونل کوبیتال یا نوریت اولنار شناخته شده است و آن زمانی اتفاق می افتد که صدمه به عصب در شیار اولنار در آرنج وجود دارد.
بارها و بارها تکیه بر آرنج باعث فلج عصب اولنار شده است. شکستگی استخوان در دوران کودکی منجر به رشد نامتقارن می شود
فشرده سازی عصب در آرنج منجر به:
از دست دادن حس و سوزش یا سوزن سوزن شدن و احساس (پارستزی) و درد مؤثر در انگشتان، شست و
ضعف در عضلات اینترااوسئوس مؤثر بر عملکرد انگشتان می شود.
فلج اولنار مزمن و شدید می تواند منجر به سندرم شناخته شده به عنوان ناهنجاری clawhand شود.
سندرم تونل کارپ- سندرم تونل کارپ نیز سبب تولید علائم در دست می شد اما آسیب های عصبی سبب آن در مچ دست است. یک یا هر دو دست (یک طرفه یا دو طرفه) ممکن است تحت تاثیر قرار گیرد این سندرم با فشرده سازی عصب در مچ دست بین رباط مچ دست و تاندون عضلات ساعد ایجاد می شود. فشرده سازی باعث، درد مچ و کف دست، از دست دادن حس، احساس سوزش و یا سوزن سوزن شدن (پارستزی) و درد دارد. درد، ممکن است در شب شدیدتر و می تواند به درد در ساعد و شانه تبدیل شود. از دست دادن حس در انگشتان دست می تواند توسعه یافته و کنترل عضلات انگشت شست می تواند ضعیف شود.
فلج عصب پرونئال- فلج عصب پرونئال معمولا با فشرده سازی های عصب در پا در گردن نازک نی ( استخوان ساق پا، بین زانو و مچ پا ) ایجاد می شود. این امر باعث توانایی ضعیف در حرکت دادن پا ( تضعیف خم شدن مچ پا و واژگونی پا ) می شود. گاهی اوقات، از دست دادن حس در بخش هایی از ساق پا و کف پا وجود دارد.
فلج عصب رادیال- فلج عصب رادیال توسط افتادن بازو از پشت یک صندلی برای مدت طولانی در طول خواب عمیق یا پس از نوشیدن الکل بیش از حد ایجاد می شود - از این رو نام مستعار آن فلج شب شنبه است این به علت قرار گرفتن عصب در برابر فشار بین ( استخوان بازو در کتف و آرنج ) رخ می دهد.
علائم عبارتند از:
افتادگی مچ ناشی از ضعف عضلات مچ دست و انگشتان
از دست دادن حس در بخشی از عضله انگشت.
فلج بل - نوروپاتی عصب منفرد که روی چهره تاثیر می گذارد.
این شایع ترین علت فلج صورت است که با ضعف عضلانی تمپورال یا فلج در یک طرف صورت که علائم متفاوتی در افراد مختلف دارد. فلج بل پس از رد علل دیگر مانند سکته مغزی و تومور تشخیص داده می شود. در برخی از افراد، فلج جزئی است که در آن ضعف عضلانی خفیف وجود دارد در حالی که در موارد نادر فلج کامل است و در این فلج بیمار قادر به حرکت همه عضلات نیست.

تشخیص نوروپاتی چگونه است؟

متخصصان مراقبت های سلامتی علاوه بر در نظر گرفتن سابقه بالینی، با پرسیدن در مورد مشکل، تست های آزمایشگاهی تشخیص نوروپاتی را می دهند. انجام آزمایش به طور معمول برای افراد مبتلا به دیابت می باشد راهنمایی هایی برای پزشکان که آنها را به علائم بالینی نوروپاتی برای اولین بار در تشخیص دیابت نوع 2 و پنج سال پس از تشخیص دیابت نوع 1 توجه کنند چک سالانه در هر دو نوع از اختلالات متابولیک توصیه می شود.
سوالات در مورد تاریخچه بالینی در زمینه شکایت نوروپاتی عبارتند از:
علائم
شیوه زندگی
قرار گرفتن در معرض سموم
عادات غذایی
هر گونه سابقه خانوادگی بیماری ( سیستم عصبی ).
بررسی دکتر در معاینه فیزیکی ممکن است شامل:
رفلکس تاندون
قدرت و تونیسیته عضلانی
قابلیت احساسات خاص
استقرار و هماهنگی.
تست های الکتریکی
تست های الکتریکی شناخته شده به عنوان الکترومیوگرافی (EMG) برای تشخیص ضعف عضلانی ناشی از نوروپاتی می باشد. این می تواند ضعف عضلانی ناشی از آسیب های عصبی در برابر اختلالات عصبی را افتراق دهد
نوروپاتی EMG - الکترومیوگرافی (EMG) برای تشخیص ضعف عضلانی ناشی از نوروپاتی استفاده می شود برای آزمون EMG، یک الکترود سوزنی بسیار نازک به عضلات از طریق پوست وارد می شود. و فعالیت الکتریکی عضلات، در یک مانیتور یا از طریق بلند گو شنیده می شود.
آزمون EMG است که معمولا با یک آزمایش هدایت عصبی همراه است. نتایج آسیب های عصبی در کاهش انتقال، و این تست های الکتریکی سرعت ایمپالس - پیام ها - سفر از طریق عصب را اندازه گیری می کنند.
محققان دریافتند که اسکن MRI گران قیمت است و توسط پزشکان برای بررسی نشانه های عصبی دستور داده می شود آزمون برای دیابت، مناسب تر، موثر و ارزان تر خواهد بود.

درمان و پیشگیری از نوروپاتی پای دیابتی

برای جلوگیری از عوارض جدی نوروپاتی دیابتی چکاپ منظم انجام شود.
اقدامات برای کنترل سطح قند خون ارزشمند است - با مدیریت خوب دیابت جلوگیری از نوروپاتی دیابت پیشگیری می شود. کنترل قند خون بطور قابل توجهی مانع از توسعه نوروپاتی می شود.
علاوه بر کنترل قند خون، افراد مبتلا به دیابت می تواند از نوروپاتی دیابتی جلوگیری کنند.
ترک سیگار
کاهش در مصرف الکل
حفظ وزن سالم
ورزش
بهداشت پا: دلیل نوروپاتی دیابتی می تواند سبب از دست دادن حس در پا شود چک به طور منظم برای جلوگیری از آسیب توصیه می شود.
متخصصان مراقبت های سلامتی بررسی پای بیماران دیابتی را حداقل یک بار در سال انجام می دهند بیماران خود می تواند از عوارض مربوط به نوروپاتی دیابت، با در نظر گرفتن مراقبت بیشتر برای محافظت در برابر آسیب های جزئی جلوگیری نمایند به عنوان مثال با پوشیدن دمپایی در داخل خانه از عوارض احتمالی چلوگیری نمایند.
انجمن دیابت آمریکا توصیه می کند که افراد مبتلا به دیابت روزانه پای خود با دیدن، چک نمایند.
از یک آینه برای دیدن کف پای خود استفاده کنید. با دیدن زخم، بریدگی، میخچه، پینه، تاول، مناطق قرمز، تورم، ناخن فرورفته پا در گوشت و عفونت ناخن انگشت پا یاداشت کرده و از پزشک کمک بگیرید.
تسکین علامتی نوروپاتی دیابتی
اگر نوروپاتی با کنترل دیابت جلوگیری نمی شود درمان با تسکین علائم انجام شود.
گزینه های دارویی برای تسکین درد در نورالژی پس از هرپس می باشد. پزشکان ممکن است موارد زیر را برای نوروپاتی دیابتی دستور دهند.
گاباپنتین (Neurontin)، pregabalin (Lyrica) و کاربامازپین (Carbatrol، Tegretol، دیگران) - هر سه داروی صرع هستند.
دولوکستین (Cymbalta) ونلافاکسین (افکسور) - از یک کلاس از داروی ضد افسردگی به نام سروتونین و مهارکننده بازجذب نوراپی نفرین می باشند.
آمی تریپتیلین (Elavil یا Endep)، نورتریپتیلین (Pamelor)، دزیپرامین (Norpramin) و ایمی پرامین (Tofranil) - هر چهار داروهای ضد افسردگی های سه حلقه ای هستند.
اکسی کدون (Oxecta، کونتین، دیگران) و ترامادول (Conzip، Ultram، دیگران) - هر دو مسکن مخدر هستند.
پزشکان همچنین می توانند از پچ های پوستی حاوی لیدوکایین بی حس کننده موضعی برای تخفیف درد موضعی استفاده کنند.
کپسایسین - عصاره فلفل چیلی ( تند و قرمز ) - یکی دیگر از گزینه های تسکین درد در دسترس برای پزشکان، پچ پوستی است.

پچ تجویزی دارای غلظت بالایی از عصاره و تحت نظارت پزشکی استفاده می شود. کرم با قدرت پایین و بدون نسخه و شامل غلظت های پایین تر از کپسایسین و نیاز به استفاده منظم تر دارد. درمان غیر دارویی و تکمیلی نیز ممکن است برای کاهش علائم نورالژی پس از هرپس مفید باشد.
برای اقدامات درمانی عملی لباس با تحریک کمتر مانند ( پنبه ) بپوشید مناطق حساس را با پانسمان پلاستیکی و یا فیلم چسبنده و یا با کمپرس سرد ( مگر اینکه این مشکل توسط سرما بدتر شود ) پوشش دهید.
برخی درمان های تکمیلی دیگر مانند ( مدیتیشن و تکنیک های آرام سازی دیگر، ماساژ، طب سوزنی و ویتامین درمانی ) کمک کننده است.
درمان نوروپاتی تک عصب - هنگامی که نوروپاتی توسط فشرده سازی یک عصب ایجاد می شود درمان هر کدام از عصب درگیر انجام می شود و بستگی به ثابت و یا گذرا بودن فشرده سازی دارد.
نوروپاتی در قالب یک فلج عصب اولنار، رادیال و یا عصب پرونئال ممکن است گذرا و برگشت پذیر باشد و به سادگی با اجتناب از علت فشار به عصب مشکل برطرف می شود به عنوان مثال با تکیه نکردن در آرنج در فلج عصب اولنار مشکل بر طرف می شود.
دیگر درمان های محافظه کارانه شامل استراحت، گرما و دوره های محدود استفاده از مواد مدارویی (ایبوبروفن) برای کاهش التهاب است.
در سندرم تونل مچ دست، درمان محافظه کارانه شامل اسپلینت مچ دست، داروی کورتیکواستروئید خوراکی یا تزریقی و استفاده اولتراسوند است جراحی برای آزاد کردن عصب در مواردی به درمان پاسخ نداده است.
اگر یک نوروپاتی تک عصب به رغم اقدامات محافظه کار پیشرفت نماید ممکن است عمل جراحی لازم باشد. اگر فشار به عصب ثابت است به عنوان مثال زمانی که توسط یک تومور ایجاد می شود درمان نیز متکی به جراحی است.
تحولات اخیر در درمان نوروپاتی
Cymbalta 
نوروپاتی ناشی از شیمی درمانی را کاهش می دهد. Duloxetine (Cymbalta یک داروی ضد افسردگی که در حال حاضر به عنوان یک گزینه درمانی در نوروپاتی دیابتی استفاده شده است و ممکن است در برابر نوروپاتی شیمی درمانی سرطان مفید باشد.
آنتی اکسیدان ها ممکن است اثر بالقوه در نوروپاتی داشته باشند - به عنوان یک درمان برای درد نوروپاتی پس از مطالعه در موش نشان داده است که آنهایی که تحت درمان با آنتی اکسیدان ها هستند رفتار درد کمتر شده و سلول های عصبی GABA از موش درمان نشده است.