دیاپازون (Tuning Fork)

دیاپازون وسیله‌ای فلزی است دارای دو شاخه که انتهای آنها به یک پایهٔ مشترک وصل شده است. با وارد شدن ضربه به یکی‌ از شاخه‌ها هوای داخل آن متراکم میشود و از آنجا که ته دیاپازون بسته است،این پدیده باعث به وجود آمدن امواج ساکن میشود که صدای آن قابل شنیدن است. بسامدهر دیاپازون ثابت است و به پدیده تشدیدمربوط است. دیاپازون کاربردهای مختلفی‌ از جمله کنترل کردن نت‌های موسیقی، کنترل مدارهای الکترونیکی‌ و تعیین کردن اجزای زمان دارد.

یکی از جدی ترین عوارض دیابت، آسیب عصبی به نوروپاتی است. آسیب عصب دیابتی اغلب در بخش­های دفاعی بدن است: دست ها و پاها. در نتیجه، زخم های پا و قطع عضو در بیماران سالمند مبتلا به دیابت در مقایسه با همتایان سالم آنها بسیار رایج است. به منظور شناسایی خطر نوروپاتی در بیماران، آزمایش های مناسبی برای تشخیص نوروپاتی آنها توسط پزشک، ارزیابی می­شود. یک روش موثر برای آزمایش نوروپاتی در بیماران استفاده از دیاپازون با فرکانس لرزش 128 هرتز (چنگال تنظیم(Tuning Fork) C128 ) است. این نوع از تست نوروپاتی محیطی، در مرحله بسیار زودتر از آزمایش مونوفیلمان، نوروپاتی را تشخیص می­دهد. این روش می­تواند یک سنجش دقیق از نوروپاتی افراد باشد و آنها را به کنترل قند خون بهتر برای جلوگیری از مشکلات آینده تشویق کند. برای انجام آزمایش، دیاپازون C128 به آرامی روی یک استخوان در بالا یا نوک انگشت پا قرار می­گیرد. آزمون دیاپازون می­تواند در انتهای برجسته استخوانی پشتی از انگشت بزرگ بیمار به ناخن انجام شود. اگر بیمار بتواند لرزش را حس کند با پاسخ بله اعلام می­کند و بایستی اتمام تست را نیز اعلام کند. بیماران وقتی که دیگر نمی­توانند لرزش را احساس کنند نشان می­دهند. مدت زمان حساسیت لرزش باید در هر دو پا اندازه­ گیری شود. نتیجه آزمایش غیرطبیعی هنگامی رخ می­دهد که بیمار قبل از پایان ارتعاش، از اتمام لرزش اطلاع دهد.

مقادیر قطع نرمال بالاتر از 7.5 ثانیه در افراد بالای 40-49 سال، 6.9 ثانیه در گروه سنی 50-59 سال، و 3.8 ثانیه در گروه سنی 60-69 است.